ANDROPOZ HANGİ YAŞLARDA MEYDANA GELİR

Estrogenolit Hap
Erkek bireyler için andropoz dönemi kesin bir dönemi kapsamaz. Her birey için farklı bir yaşta meydana gelebilir. Erkek bireylerin bazı kesimi 40-50’li yaşlarında andropoz etkisine girebilirken, bazı bireyler de 80 yaşında andropoz etkisine girebilmektedir. Ayrıca zaten andropoz durumunun her erkek bireyde ortaya çıkmadığı konusuna da değinmiştik. Erkeklerde testosteron seviyesi yani erkeklik hormonu seviyesi bireyin yaşının ilerlemesi sonucu düşer. Genel olarak 40’lı yaşlar itibari ile erkeklik hormonunda bir azalış meydana gelir. Testosteron seviyesindeki azalış her bireyde farklı seviyede olur. Bu azalış ne kadar fazlaysa şikayetler de o denli fazla olur. Toplam testosteron seviyesi, erkeklerin 50’li yaşlarından itibaren hızlı şekilde bir düşüş meydana getirir. Bu oran yıllık olarak %0,4 oranında düşer. Serbest testosteron da da bir düşüş meydana gelir. Bu da yıllık olarak %1.2 oranında azalır.
Estrogenolit Damla ve Estrogenolit Hap
Testosteron hormonu birey vücudunda önemli etkileri olan bir hormondur. Bu hormonun azalması vücutta bulunan diğer hormonları da etkiler. Bireyin 70’li yaşlarına kadar testosteron erkeklik hormonu seviyesi %35’lik bir azalma yaşar.
Erkek bireylerin vücutlarında bulunan testosteron seviyeleri, 40-60 yaşları arasında erkeklerin %7’sinde, daha ileriki yaşlarda olan bireylerin yani 60-80’li yaşlardaki erkeklerin ise %21’nde ve 80 yaş ve üzerindeki erkeklerde ise %35 oranında testosteron seviyelerinin altında olduğu saptanmıştır. Bu bireylerde yetersizlik seviyesinden dolayı ortaya çıkan şikayetler dolayısı ile dışarıdan testosteron desteği alınması gerekmektedir. Azalış bu düzeylere kadar inebilir. Andropozun ortaya çıkması sürecinde bazı psikolojik ve sosyal durumlarda etkili olabilir. Örnek olarak, bireyin hak ettiği pozisyonda olmadığını düşünmesi durumu, bireyin daha erken andropoza girmesini hızlandırır.
Estrogenolit Hap

Bir cevap yazın