BİRLİKTE OLMA KORKUSU

Estrogenolit Hap
Vajinismus, her yaştan, her kültürden, her inanıştan, her sosyoekonomik ve eğitim seviyesinden, bekar ya da evli kadınları etkileyebilen ve de Türkiye’de kadınlarda en sık görülen cinsel problemlerden birisi olmakla birlikte özellikle Türkiye gibi cinselliğin baskı altında tutulduğu ülkelerde kadınların cinselliği kabus gibi algılamalarına yol açan, cinsel birlikteliği adeta zehir eden, çiftlerin cinsel yaşamlarını çıkmaza sokan, ortaya çıktığında da büyük üzüntüye yaşanmasına yol açan bir korku ve korunma refleksidir.
Ülkemizde evli ve cinsel hayatı olan her 10 çiftten birinde görülen vajinismus, bayan cinsel girişini çevreleyen pelvis kaslarının istem dışı kasılarak cinsel birleşmede acı ve ağrıya neden olması veya bu sebeple cinsel birleşmenin hiç gerçekleşememesi şeklinde tanımlanabilir. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre ise vajinismus, kadının olmasını istediği halde, penis, parmak veya başka bir objenin vajinal girişini sağlamak konusunda sıkıntı yaşaması, genellikle eşlik eden kaçınma, kas kasılmaları ve ağrı beklentisi korkusu ya da deneyimi olması şeklinde tanımlanmaktadır. Kasılmalar, cinsel birleşme dışında jinekolojik muayene esnasında da ortaya çıkabilmektedir.
Öte yandan kısaca “vajinismus; fiziksel bir engel olmamasına rağmen kadının korku, kaygı ve endişelerinden dolayı cinsel ilişkiye izin vermemesi, verememesi durumudur..”
Vajinismus’un asıl sebebi psikolojiktir ve oluş nedenleri kişilere göre farklılık gösterebilmektedir. “Değişmeyen ise kaçınma ve erteleme problemi olduğu gerçeğidir.” Vajinismuslu kadınlar için cinsel birleşme her daim ağrıyı çağrıştırır. Bu ağrı ilk deneyimde yaşadığı gerçek bir ağrı olabileceği gibi daha önce yaşamadığı hayali bir ağrı algısı da olabilmektedir. Ayrıca aşağıda sayılan ve kadınların hem günlük yaşamlarını hem de sosyal ilişkilerini zedeleyen bazı ortak korkuların varlığı da sıklıkla eşlik eden durumlardandır:
Estrogenolit Damla ve Estrogenolit Hap
• Normal doğum
• Jinekolojik muayene
• Doktor korkusu
• Diş hekimi korkusu
• Enjeksiyon korkusu
• Evde yalnız kalma korkusu
• Karanlıkta kalma korkusu
• Kapalı yer korkuları
• Çeşitli hayvan korkuları: Özellikle kedi-köpek, böcek, kuş, yılan, fare vb.
Çiftlerin bu olumsuzluğu sorun olarak kabul etmek istememeleri ya da durumu kabullenip doktora başvurmaktan kaçınmaları sıklıkla görülen bir durumdur. İlk girişimdeki başarısızlıktan sonra her iki eş de genellikle sorunun geçici olduğunu ve çözüleceğini düşünür. Daha sonraki girişimlerde de ilişki gerçekleşmeyince kadında sıkıntı, gerginlik, kadınlığında eksiklik olduğu düşüncesi ortaya çıkmaya başlayabilmektedir. Erkek ise eşi tarafından istenmediği, reddedildiği düşüncelerine kapılmaya başlayabilmektedir. Kadındaki istem dışı bu tepkiler, erkek tarafından, naz, kapris olarak algılanabilmektedir ve “Herkes nasıl yapıyor? Sen elimde değil diyerek yalan söylüyorsun, naz yapıyorsun” diyerek, partnerinin bu güçlüklerine yardım etmek yerine tam tersi eleştirerek ve suçlayarak, onların korkularını daha da artırabilirler. Bu nedenle benim önerim, en azından bir hafta kadar beklenip, sorun kendi başına çözülmezse profesyonel yardım alınması şeklindedir.
Estrogenolit Hap

Bir cevap yazın