Cinsel farkındalığınızı nasıl artırabilirsiniz?

Seks esnasında andan ve zevk almaktan kopup başka şeyler düşünmeye başlamak çoğu insanın yaşadığı bir durum. Bu süre zarfında“Alışveriş listesine neler yazacaktım?” “Patron mailime neden yanıt vermedi?” “Telefonumu şarja taktım mı?” gibi alakasız düşüncelerin beyninizde dolaşmaya başladığını fark etmiş olabilirsiniz. Bunun sonucunda da ereksiyon problemleri, vajinal ağrı veya düşük libido gibi sonuçlara rastlanabilir ve bu da hayat ve ilişki kalitenizi önemli derecede etkiler. Bunun gibi durumlarda farkındalık anın tadını çıkarmanıza yardımcı olabilir.

Özet olarak farkındalık; anda olmak, o an neler yaşadığını hiçbir yargılama yapmadan,  düşüncelerden ve duygulardan uzak olarak fark etmek diye tanımlanabilir. Bu da bizi bedenimize bağlar ve kafamızın içindeki düşüncelerle boğulmamamıza yardımcı olur. Yemek yerken, işteyken, kitap okurken ve çocuklara bakarken farkındalığı artırmanın yanı sıra son zamanlarda insanların cinsel yaşam kalitesini artırmak için seks konusunda da farkındalık sahibi olması önem kazanmaya başladı. Araştırmalara göre modern yaşam tarzları insanların cinsel yaşamını etkiliyor. Londra Üniversitesi Akademisi’nden Cath Mercer, insanların iş ve maddi konular hakkında endişelendiklerini ve bu yüzden de seksten zevk alacak moda giremediklerini belirtiyor. Bunun yanı sıra yatak odasına getirilen akıllı telefonlar ve tabletler de bu durumu etkiliyor.

Farkındalık, dikkat dağıtıcı unsurların oldukça fazla olduğu yaşantımızda konsantre olabilmek adına bize yardımcı olabilecek önemli bir etken. Bu noktada da psikoseksüel çift terapisti Kate Moyle’un önerdiği şey ise seks yaparken hissettiklerinizi ve bedeninizi keşfetmek. Buna küçük bir alıştırma yaparak başlayabilirsiniz. Duştayken suyun vücudunuza dokunuşunu ve sesini hissedin. Böylelikle kafanızdaki düşüncelerde değil anda olursunuz ve kendi bedeninizde kalmayı başarabilirsiniz. Cinsel ilişki süresince de kafanızdaki düşünceler yerine partnerinizin kokusuna veya sesine odaklanmak, onun da neler hissettiğini fark etmek sizi o ana geri götürmeye yardımcı olur. Kafanız dağıldığında kendinize kızmayın sadece ana dönmek için çabalayın.

Araştırmalara göre kadınların zihinlerinin bedenlerinde gerçekleşenlerden kopmaya daha eğilimli olduğu tespit edilmiş. Bunun sebebi ise kadınlarda cinsel uyarılmanın bedenin yanı sıra zihinde de gerçekleşmesinin çok nadiren gerçekleşen bir durum olması. Erkeklerde ise fiziksel ve zihinsel uyarılmanın daha uyum içinde gerçekleştiği biliniyor. Seks terapistinden yardım almak cinsel konuda endişeleri olan insanlara yardımcı olabilirken, kişilerin bu konuda kitaplar okumasının ya da çeşitli mobil uygulamalar kullanmalarının da farkındalığı artırmada etkili olduğu belirtiliyor. Cinsel ilişki süresince farkındalığı artırmanın aslında insanların kendi nefes alıp verişine odaklanmak kadar kolay bir şey olduğunu belirten Brotto, o anlarda kafanın dağılmasına izin vermek yerine hissedilenlere odaklanmanın en önemli nokta olduğunu belirtiyor.

Bir cevap yazın