CİNSEL İSTEKSİZLİK NEDİR?

Cinsel isteksizlik pek çok kişinin farklı dönemlerde karşılaştığı bir sorundur. Hem bayan hem erkek her iki cinste de görülebilir. Halk arasında cinsel soğukluk olarak da adlandırılan cinsel isteksizlik yeterli cinsel uyarı olmasına rağmen kadın ve erkekte cinsel herhangi bir isteğin duyulmaması anlamına gelir. Cinsel isteksizlik cinsel etkinlik isteğinin azalması ya da hiç olmaması şeklinde tanımlanabilir.

CİNSEL İSTEKSİZLİĞİN NEDENLERİ NELERDİR?

Erkeklerde cinsel isteksizlik, genel olarak psikolojik faktörlere bağlı olmanın yanı sıra erkeklik hormonu olan testosteron eksikliği neticesinde de karşımıza çıkabilmektedir. Testosteron erkeklerde cinsel dürtünün düzenlenmesinde etkili temel faktördür. bayanlarda ise; Cinsellik ayıp günah olarak yetiştirilmek, bakirelik konusunda kaygılanma, İlişki sırasında canının acıyacağı korkusu ve gebe kalma korkusu, Doğum kontrolü için kullanılan hormonlar, sık doğumlar gibi durumlarda bayanlarda cinsel isteksizlik ortaya çıkmaktadır.

 

CİNSEL İSTEKSİZLİĞİN TEDAVİSİ

 

Tedavide en önemli nokta cinsel isteksizliğin neden kaynaklandığını öğrenmektir. Sorunun kaynağına inerek ve bu sorunu çözerek yaşanılan cinsel isteksizliğe son verilebilir.  Eğer sorununuzun kaynağını bulamıyorsanız ya da çözüm ile ilgili sorun yaşıyorsanız bir uzmana görünmenizde yarar vardır. Bütün bunların dışında çözümü doğada aramakta gerekmektedir.  Birçok bitki cinsel isteksizliğe çözüm olabilir bunlar:  Ginseng, rezene, lavanta, polen, zencefil, süsen, meyan kökü, arı sütü gibi bitkilerdir.

Bir cevap yazın