CİNSEL SORUNLARA VERİLEN ÖDEVLER

Terapist, cinsel işlev bozukluğunun tipine ve şiddetine göre, çiftin özel durumunu da göz önüne alarak ev ödevleri verir. Bunlara örnek olarak;
Erkeklerdeki erken boşalma sorunu için, cinsel tutum değişikliği, masturbasyon egzersizleri ve sosyal beceri eğitimi şeklinde ev ödevi verilir. Kişiye eşli veya tek olarak mastürbasyon ile boşalma anını geciktirmesi ve boşalma refleksi üzerinde kontrol yeteneğini geliştirmesi öğretilmeye çalışılır. Ev ödevlerinde boşalma süreçleri tek tek yazılarak cinsel terapi sırasında danışanlar tarafından geribildirim olarak anlatılır.

Kadınlardaki vajinismus sorunu için, kadına öncelikle vücudunu tanıması önerilir. Bu amaçla kadına ayna karşısında vajinasını incelemesi için ev ödevi olarak ayna tutma egzersizleri anlatılır. Kadının yine ayna karşısında çatı kaslarını gevşetme ve kasma egzersizleri, kegel egzersizleri, parmak egzersizleri gibi bir takım egzersizleri içeren ev ödevleri de verilir. Bu sayede kadın vajinasının nasıl gevşeyip yeniden eski haline döndüğünü kendi gözleriyle görür.

Cinsel istek bozukluklarında danışanlar tedaviye daha dirençli oldukları için tedavisi daha uzun sürelidir. Terapist danışanın olumsuzdan çok olumluya odaklanmasını sağlamak için, duygular ya da ilgiler üzerine konuşarak iletişimi artırır, gevşeme teknikleri ve egzersizlerini de içeren ev ödevleri verir.

Danışanlara daha önceki cinsel alışkanlıklarını değiştirmeye veya geliştirmeye yönelik ev ödevlerini yapmadan önce, eşlerin banyo yaparak temizlenmeleri ve rahatlamaları sağlanır, gürültüden ve dış uyaranlardan uzak ideal bir ortamda tamamen çıplak olmaları, birbirlerinden asla utanmamaları için asla üstlerine bir şey örtmemeleri ve odada birbirlerini görmelerine yetecek bir ışık olmasına dikkat etmeleri istenir.

Ev ödevleri, eşlerin banyo yaparak temizlenmeleri ve rahatlamalarının ardından, sırayla birbirlerini okşamaları ile başlar, bu sırada çiftlerin verdikleri cinsel yanıtlara ve dokunmanın verdiği cinsel hazlara konsantre olmaları istenir. Böylece ev ödevleri ile, performans kaygısının azaltılması, çiftlerin iletişim açısından birbirlerini yeniden tanımaları ve keşfetmeleri, cinsel beklentileri hakkında yeni bakış açıları geliştirmeleri ve cinsel sorunların daha sonra yinelemesinin önlenmesi için yanlış cinsel davranışların değiştirilerek doğru davranışların kalıcı olması amaçlanır.

Bir cevap yazın