Erkeği Cinsel İlişkiden Soğutan Kadının 10 Hatası

Seksten soğutan 10 hata!

“Kadınlar dikkat! Eşiniz sizden soğuyor ve uzaklaşıyorsa bazı hatalar yapıyor olabilirsiniz ve bu hatalar kişileri tedavi gerektirebilen cinsel isteksizliğe ve mutsuz bir cinsel hayata kadar götürebilir.”

Cinsellik sadece arada bir yapılması zorunlu bir alışkanlık veya görev haline geldiyse ve zamanla birbirinizden soğumaya başladıysanız, çift olarak cinsel isteksizlik sorunuyla karşı karşıyasınız demektir. Uzun süreli ilişkilerin en büyük sorunlarından biri olan cinsel isteksizliğin birçok nedeni olabilir. Birlikteliklerde kadınların erkeklere yönelik hatalı tutumları, sonunda erkeklerde cinsel soğukluk ya da eş reddi sürecini başlatabilir.

İşte kadınların erkekleri seksten soğutan 10 hatası:

1- Bakımsızlık

Erkekler bakımlı kadınlardan hoşlanırlar, kılık kıyafeti düzgün, saçları temiz ve özenle taranmış, el ve ayak bakımı yapılmış, vücut temizliği olan kadınları tercih ederler. Ayrıca koku da burda büyük önem kazanıyor, elleri sürekli çamaşır suyu yada sigara kokan kadınlar, ağzı kokan kadınlar erkekleri kendinden uzaklaştırıyor…

2- Aşırı kıskançlık

Erkeğe karşı aşırı sahiplenici ve kıskanç tavırlar göstermek erkekleri boğar ve kaçma isteği yaratabilir, kadının aşırı müdahaleci tavırları eğer duygusal şiddete dönüşmüşse, erkek bunalır ve öfkelenip çevresine zarar verebilir.

3- Baskı kurmak

Kadının da erkeğin de ayrı bir dünyası vardır. Eğer kadın kendi dünya algısını baskı kurarak erkeğe kabul ettirmeye çabalarsa sonunda iki dünya çarpışır. Baskın karakterde olan bir kadın, erkeğe çoğu zaman güçlü anne karakterini çağrıştırır ve bu çiftin ilişkisinde asgari de olsa soruna neden olabilir.

4- Cinsel ritüeller ve takıntılar

Temizlik takıntısı nedeniyle işlenen ritüeller (çarşafın temiz olması, ellerinin ve genital bölgenin temiz olması) ilişkiyi doğallıktan uzaklaştırır. Ayrıca kapıların, pencerelerin sıkı sıkı kapalı olması, ışıkların kapalı olması gibi ritüeller de  ilişkiye gölge düşürebilir.

5- Bencillik

Bencillik bir insani ihtiyaçtır. Ancak aşırı bencillik, her olgunun merkezine kendini yerleştirme davranışı sıkıntı veren bir tutumdur. Kadın ilişkide her zaman merkez olmayı istememeli ve erkeğin ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurmalıdır.

6- Cinselliği yok saymak

Kadınlar evliliği güvenli bir kurum, sevgi, şefkat ve ilgi deposu gibi algılayarak seksi yok sayabiliyorlar ancak unutulmaması gereken en önemli şeyi gözden kaçırıyorlar; cinsellik evliliğin en temel yapı taşıdır ve özenle yönelmek gerekir.

7- İlişkiyi monotonlaştırmak ve uzun süre seks yapmamak

Uzun süre cinsellikten ve cinsel uyaranlardan uzak kalmak cinsel isteği azaltabilir. Cinsel ilişki hep aynı, durağan ve fanteziden yoksun ise çift zamanla birbirinden uzaklaşabilir. Bu nedenle kadınlar istemeseler bile eşlerine dokunmalı ve erotik anlamda bazen başlatan taraf olmalıdırlar.

8- Erkeğin istemediği davranışlarda ısrar etmek

Evlilikte ya da ilişkide anlaşmazlık varsa cinsel sorunu da beraberinde getirebilir. Özellikle erkeğin istemediği davranışlarda ısrar etmek, erkeği öfkelendirir ve öfkeli erkek zamanla eşinden soğuyabilir.

9- Cinsel uyaran içeren görsellerden kaçınmak ve fantezilerde yararlanmamak

Erkek sekste çeşitlilikten ve zenginlikten hoşlanır, kadın toplumsal öğretiler nedeniyle cinselliği kapalı kapılar ardında yaşamayı tercih ediyor hiç bir şekilde renklendirmeye yanaşmıyorsa bu ilişkiyi monotonluğa sürükler ve erkek de bir süre sonra uzaklaşma başlayabilir.

10- Erkeği farketmeden de olsa yetersiz hissettirmek..

Eğer kadınlar evde sık sık erkeğin yetersizliklerini ön plan çıkarıyorlarsa, takdir etmek yerine sürekli eleştirmeyi seçiyorlarsa, erkekte oluşan yetersizlik algısı yatağa da yansır ve reaksiyon problemi, ya da isteksizlik olarak karşımıza çıkar.

Kadınlar vücutlarının nasıl göründüğüne çok önem verirler. Vücutlarını beğenmeyen kadınlar partnerlerinin bakış açısını kendi gözleriymiş gibi algılarlar. Bu nedenle erkek iltifat etmediğinde, beğendiğini ve arzuladığını partnerine hissettiremediğinde, kadın zamanla özgüvenini yitirir ve cinsel açıdan soğuk bir hale gelebilir.

Çözüm için ne yapmalı?

Öncelikle kadın kendi hatalarını farketmeli ve bunu partneriyle paylaşmalı ve de bunları düzeltmek için çaba sarfetmelidir. Partnerler yargılayıcı, suçlayıcı olmadan bu sorunu konuşabilmeli, cinsel isteksizliği çiftin ortak bir sorunu olarak ele almalı ve birlikte çözüm yolları aramalıdırlar. Bireysel çabalar sonuç vermiyorsa ve mesele tıbbi bir duruma bağlıysa konunun uzmanına, psikolojik sorunlara bağlıysa bir cinsel terapiste başvurulmalıdır. Tabi bu süreçte önemli olan konulardan biri de çiftin tedaviye birlikte katılmasıdır. Cinsellik, insanın yaşamdan zevk almasını sağlayan en büyük gereksinimdir. Ayrıca bireylerin aldığı haz ve zevkin yanı sıra nesillerinin devamlılığı açısından da oldukça önemlidir. Cinselliği normal bir süreç olarak değerlendirmek her ne kadar zor ve karmaşık olsa da, araştırmalar sonucu belli başlı püf noktalara varılabilir.

 

Bir cevap yazın