ERKEKLER SEVİŞTİKTEN SONRA NEDEN UYUYA KALIRLAR

Estrogenolit Damla
Cinsel ilişki sonrasında erkeklerin uyuyakalmasının sebebini merak edenlere tatmin edici açıklamalar…
Partneriniz cinsel ilişki sonrasında gözlerini açık tutmakta zorlanıyor, yorgun görünüyor ve uyuyakalıyorsa sakın sizi sevmediği sonucunu çıkarmayın. Aslına erkeklerin seks sonrası uykularının gelmesinin sebebi size karşı sevgisinin azalması değil tamamen biyolojik durumudur.
Erkeklerin vücudunda orgazm sonrasında fiziksel değişimler yaşanmaktadır. Kendini çok yorgun hissetmesine neden olan prolaktin hormonu salgılanır . Bu nedenle hareket yetisi oldukça kısıtlanır, mayışır ve uyku haline geçer.

Seks esnasında yorgunluk ve harcanan enerjiye bağlı olarak kaslarda enerji üretimini tetikleyen glikojen seviyesinde azalma gözlemlenir. Bu sebeple seks sonrasında uykulu ve yorgun hissederler. Biyolojik anlamda kadınlara oranla daha fazla kas bulunduğu için, yorgunlukları kadınlarla kıyaslandığında çok daha fazladır.

Kısacası erkeklerin uyuyakalmasının sebebi ilişkinizdeki sorunlar veya size ilgisinin azalmasıyla bağdaştırılmaması gerekir. Erkekler doğaları gereği kadınlardan daha yorgun hisseder ve uyuma güdüsü harekete geçer.
Uzmanlar Erkeklerin eşleriyle cinsel birliktelikten hemen sonra uyuyakalmasına şu şekilde açıklama getiriyor “Çünkü orgazm yaşamak bir erkeği yalnızca fiziksel olarak değil aynı zamanda vücudunda mutluluk ve uyku hissi veren bir hormon olan prolaktin birikmesine yol açıyor. Kadınlarda ise prolaktin kadar salgılanan oksitoksin hormonu da yakınlaşma ihtiyacını artırıyor.”

Orgazm sonrasında dinlenme isteği yaratan hormonlardan bir tanesi, aşk hormonu olarak da adlandırılan oxytocin hormonu. Cinsel ilişki sırasında artan bu hormon, orgazm olmayı tetikliyor. Hem kadın hem de erkeğin salgıladığı oxytocin, anne sütünün içerisinde de bulunuyor. Sütü emen bebeğinizin kolayca uykuya dalması bu yüzdendir. Orgazm sırasında zirveye çıkan oxytocin ve sonrasında serbest kalan endorfin hormonlarının etkisiyle uyuma ihtiyacı hissederler. Uyku gereksinimi erkeklerde cinsel ilişkiden hemen sonra ortaya çıkarken, kadınları yavaş yavaş etkiler. Seksle ilgili temel hormonlardan biri olan oxytocin, orgazm sırasında normal seviyesinin beş katına çıkıyor. Doğumda rahmin kasılmasını sağlayan oxytocin hormonu, başkalarına karşı güçlü duygular beslememize de neden oluyor.

Bu hormonun yararları bu kadarla sınırlı değil. Tansiyonu, vücut ısısını ayarlıyor ve yaraların çabuk iyileşmesini sağlıyor.
Estrogenolit Tablet

Bir cevap yazın