ERKEKLİK HORMONU EKSİKLİĞİ BELİRTİLERİ

Estrogenolit Hap
1. Düşük Seks İsteği
Testosteron hem kadında hem de erkekte seks isteğinde(libido) kilit rol oynar. Erkekler yaşlandıkça seks isteklerinde düşüş meydana gelir. Fakat, düşük testosteron seviyesine sahip erkekler sekse karşı olan arzularında güçlü bir düşüş yaşarlar. Düşük testosteron kadınların hormonal ve duygusal durumları gibi faktörlerin değişikliği yanında seks isteğini de düşürebilir.
2. Ereksiyona Ulaşmakta Zorluk
Erkeklik hormonu bir erkeğin seks isteğini stimüle eder ve buna erkeğin ereksiyona ulaşması da dahildir. Testosteron tek başına ereksiyona neden olmaz ama beynin nitrik oksit üreten reseptörlerini stimüle eder. Bu molekül ise ereksiyon için temel faktörlerdendir. Testosteron seviyesi çok düşük olduğu zaman erkekler seks için ereksiyona ulaşamayabilir ya da rastgele ereksiyonlar (mesela uyurken) yaşayamaz. Diğer sağlık problemleri de ereksiyon durumunu etkileyebilir bu yüzden asıl nedenin düşük testosteron olup olmadığını bilmek önemlidir.
3.Düşük Sperm Hacmi
Testosteron sperm üretiminde başrol oynar. Oldukça basittir: Bir erkek ne kadar fazla testosterona sahipse o kadar fazla sperm üretir. Düşük seviye erkeklik hormonuna sahip erkekler boşalma esnasındaki hacim düşüklüğünü fark edecektir.
4. Saç Kaybı
Testosteron kıl üretimi de dahil birçok vücut fonksiyonunda rol oynar. Kelleşmek yaşlanan çoğu erkek için doğal bir durum. Fakat bazı erkekler düşük erkeklik hormonu yüzünden vücut ve yüz kısmında ciddi derecede kıl kaybı yaşayabilir.
5. Tükenmişlik ve Enerji Yoksunluğu
Düşük testosterona sahip erkekler ekstrem derecede tükenmişlik hissettiklerini ve enerji seviyelerinde gözle görülür bir düşüş tecrübe ettiklerini belirtiyor. Bol bol uyumanıza rağmen spor veya egzersiz yapmak için motivasyon bulmakta zorluk çekiyorsanız düşük testosteron seviyesine sahip olabilirsiniz.
Estrogenolit Damla ve Estrogenolit Hap
6. Kas Kütlesinde Kayıp
Testosteron kas yapımı ve kas gücünde rol oynadığı için düşük seviye testosterona sahip erkekler kas kütlesi ve gücünde düşüş olduğunu fark edebilirler. Bunu tersine çevirmek isteyip de ağırlık çalışanlar kaybettikleri kas kütlesini yeniden kazanmanın ya da kas kütlesi arttırmanın zorlaştığını görebilirler.
7. Vücut Yağında Artış
Düşük seviyede erkeklik hormonuna sahip erkekler yağ oranında artışı deneyimleyebilir. Bazı özel durumlarda ise “jinekomasti” denilen memelerin aşırı büyümesi gibi bir durumla karşılaşabilirler. Bunun arkasındaki neden tam olarak belirlenemese de araştırmacılar testosteronun vücudun nasıl yağ depoladığını da etkilediğini düşünüyor.
8. Kemik Kütlesinde Düşüş
Osteoporoz (kemik kütlesinin azalması) genellikle kadınların tecrübe ettiği bir deneyim olarak görülür. Bununla birlikte testosteron kemiklerin güçlenmesini ve üretilmesini etkilediği için düşük seviye testosterona sahip erkekler de bu durumu yaşayabilirler. Yıllardır düşük erkeklik hormonuna sahip erkeklerin kemiklerinin kırılması daha kolaydır.
9. Ruh Halinde Ani Değişmeler
Kadınlar östrojen seviyesinin düştüğü menopoz döneminde sıklıkla ruh hali değişiminde çalkalanma yaşarlar. Düşük seviyede testosterona sahip erkekler de benzer semptomları deneyimler.
Estrogenolit Hap

Bir cevap yazın