FETİŞ NEDİR ?

Estrogenolit Damla
Fetiş, normalde cinsel olmayan bir nesne veya uzuvdan, örneğin ayakkabılardan veya ayaklardan tahrik olmaktır. Erkeklerde daha yaygın olarak görülür.

Fetişi olan kişiler, cinsel olarak uyarılmak, erekte olmak veya orgazm olmak için onlara çekici gelen nesneleri ellerinin altında bulundurur veya tek başlarına ya da partnerleriyle birlikte bunlara dair fantezi kurarlar.

Fetişi olan kişi, nesneyi tutarak, koklayarak, sürterek veya tadarak mastürbasyon yapabilir ya da cinsel ilişki sırasında partnerlerinin bunu kullanmasını veya takmasını isteyebilir.

En yaygın fetişler nelerdir?

Aklınıza gelebilecek her şey fetiş olabilir. Ama en yaygın fetişler ayaklar gibi uzuvları, obezite, pirsing veya dövme gibi vücut özelliklerini içerebilir. Vücut sıvısı, vücut boyutu, saç ve kıl fetişleri de oldukça yaygın.

Vücut uzuvlarından sonra sıra giyilen şeylerde. Kalça ve bacaklara giyilen şeyler, örneğin jartiyer, külotlu çorap veya etek listenin en başında. Ardından ayakkabılar ve iç çamaşırları geliyor.

Fetişin kaynağı nedir?

Fetiş sebepleri hakkında cinsel davranış uzmanlarının farklı fikirleri var. Bazı fetişlerin izi kişilerin çocukluklarına, cinsellikten haberleri bile olmadıkları zamana kadar sürülebilir. Fetiş bazen, çocukluk sırasındaki uygunsuz bir davranış veya cinsel istismardan da kaynaklanabilir.

Fetişler sağlıklı mıdır?

Cinsel fetiş tanımı itibarıyla bir bozukluk değildir ama şiddetli ve uzun süreli sıkıntı yaratacak düzeye ulaşabilir. Ayrıca, fetiş nesnesi partnerle kullanılacaksa partnerin de tam rıza göstermesi gerekir.

Bir davranışın bir bozukluk sayılabilmesi için kontrolden çıkmış gibi hissettirmesi beklenir. Kişiler fetişlerini uygulamak için işe veya eve gitmeyebilir. Fetişe olan bağımlılıkları onların hiçbir işe odaklanamamalarına yol açabilir.

Bozukluk halindeki fetişleri olan kişiler arzuladıkları nesneyi çalabilir. Genelde başka kişilerle anlamlı cinsel ilişkiler yaşayamazlar. Başka biriyle ilişki içinde olsalar bile fetiş nesneleriyle yalnız kalmayı tercih edebilirler. Bozukluk olan fetişlerin tedavisi ilaçla tedavi veya bir psikiyatrla konuşma tedavisi yoluyla yapılabilir.

Yine de birçok fetiş zararsızdır. Mesela, Amerika’da yapılan bir çalışma yetişkinler arasında yetişkin bezi fantezisinin oldukça yaygın olduğunu ve bu fanteziye sahip kişilerin fetişlerinden rahatsız olmadığını göstermiş.

Halk arasında BDSM olarak bilinen bağlanma (bondage), disiplin veya otorite (domination), sadizm ve mazoşizmden zevk alan kişiler için de bu durum geçerli ama tabii ki bütün tarafların rızası olduğu, kimse kalıcı veya aşırı seviyede zarar görmediği ve herkes olan bitenden memnun olduğu sürece.

Estrogenolit Damla

Bir cevap yazın