NEDEN PEK ÇOK DOĞA ÇOĞALMA SEKSİNE DAYALIYOR?

Estrogenolit Tablet

Seks neden bitkiler ve hayvanlar arasında popülerdir ve neden eşeyli üreme veya klonlama, daha yaygın bir üreme stratejisi değildir?

Araştırmacılar, John Maynard Smith’in 1970’lerde geliştirdiği bir teoriyi, cinsiyetin eşeyli üreme durumundan daha maliyetli üreme stratejisi olduğunu öne sürerek test ettiler. Matematiksel olarak, cinsiyetsiz kadınların cinsel dişilerden daha fazla torun yaptığını gösterdi. Cinsel dişiler için, yavrularının yaklaşık yarısı oğulları olmalı ve oğulları torunlarını fiziksel olarak taşıyamıyor. Aseksüel dişiler oğlu yapmaz, bu nedenle cinsel dişilerden iki kat daha fazla kız çocuğu yapar. Maynard Smith bu seks maliyetini “erkeklerin iki katı maliyeti” olarak nitelendirdi. Bu nedenle, aseksüel soylar her kuşağın sıklığında artmalı ve nesli tükenmiş cinsel soylara boyun eğmelidirler.

Estrogenolit Azdırıcı

Bu son araştırmada, araştırmacılar iki tür dişi olan salyangoz Potamopyrgus antipodarum üzerinde araştırma yaptılar: biri eşeysiz, diğeri cinsel ve oğul ve kız çocuğu üretiyor. Yeni Zelanda’daki göllerde ve akarsularda cinsel dişi dişilerle aseksüel dişiler birlikte bulunur. Eşeysiz ve cinsel dişilerin bir arada yaşadığı bir gölden salyangozları topladıkları ve büyük açık hava depolarında üreme yapmalarına izin verdikleri zaman, aseksüel kadınların anne-babadan yavrulara sıklıkta arttığını tespit ettiler ve bu artış iki katı cinsiyet ile uyumluydu.
Evolution Letters araştırmasının baş yazarı Dr. Amanda Gibson, “Bulgularımız, Maynard Smith’in teorisinin bu karmaşık doğal sistem için geçerli olduğu anlamına geliyor ve cinsel dişiler en az iki kat seks maliyeti ödüyor” dedi. “Bu çalışma, cinsiyet maliyetinin ilk doğrudan tahminini ve sonuçların Maynard Smith’in evrim teorisini evrimsel biyolojide doğrulamasını sağlıyor. İki katlı cinsel maliyetin deneysel olarak teyit edilmesi, aynı zamanda seçici güçlerin seksi tercih eden, Çünkü seks gerçekten P. antipodarum’da pahalıdır. ”

Estrogenolit Damla

Bir cevap yazın