SEKSİ PLANLAMAK DOĞRU MU?

Estrogenolit Tablet
Eski jenerasyon evliliklerde daha yaygın görülen belirli tarihlerde veya günlerde sevişme, konuyla ilgilenen bilim insanlarının hararetle tartıştığı konularım başında gelir.

Bir grup uzman planlı sevişmenin evlilikte cinselliği sıradanlaştıracağını iddia ederken, karşıt görüşü savunanlar ise,tasarlayarak sevişmenin daha doyurucu olabileceğini savunmaktalar.

Biz ise her iki görüşe eşit mesafede durarak konuyu objektif bir şekilde ele almaya çalışacağız.Hazırsanız başlayalım;

Seks için belirli günleri seçmek ve hep o günlerde sevişmek,eğer iki taraf da bu konuda hemfikirse sağlıklı olabilir.Çünkü heyecanla o anı bekleyen eşler,daha iyi bir hazırlık yaparak fanteziler eşliğinde sevişebilirler.

Lakin,bir tarafın dayatması ile seksi bazı günlere ve saatlere sınırlamak ciddi cinsel sorunlara zemin hazırlayabilir.Örneğin;Kocasının zorlamasıyla sadece Çarşamba ve Cumartesi günlerini sekse ayıran bir kadın,diğer zamanlarda artan cinsel isteğini, tepki çekmemek veya reddedilme hissi yaşamamak için baskılayabilir.Bu baskılama eşe karşı öfke,cinselliğe karşı ise soğuma olarak dışa vurulur,belirli bir süre sonra bırakın orgazm olmayı,kadın cinsellikten tiksinir hale gelebilir.

Seksi planlamanın bir diğer riski de;fiziksel,psikolojik ve çevresel etkenlerin planlanan zaman dilimi için sevişmeye engel olma ihtimalidir.Örneğin seks için planlanan günde yatılı misafir gelmesi,kadının regl olması,eşler arasında yaşanan tartışma ve küslük,o geceki sevişme planlarını suya düşürebilir.
Estrogenolit Tablet
Şimdi de konuya üreme iç güdüsü temelinden bakıp,bir analiz yapmaya çalışalım;Hayvanlar yılın belirli dönemlerinde içgüdüsel olarak üreme amaçlı libido artışı yaşarlar.Birbirine kur yapan veya dişi için savaşan erkeklerdeki esas güdü seksten zevk almak değil,neslini devam ettirmektir.

İnsanlar da soyunu devam ettirme ekseninde cinsel haz ve doyum yaşarlar ancak insandaki akıl,yorum ve muhakeme yetenekleri,cinselliği sadece üremek için değil zevk almak için de yapmayı tetikler.

Dolayısıyla cinselliğin standart ve planlı yaşanması insan için çok uygun ve sürdürülebilir değildir.Aksine,evliliklerde cinsel yaşamı renklendirmenin en iyi yöntemlerinden birisi de ‘’spontane’’ yani,plansız sevişmektir.

Sonuç;Her iki tarafın görüşlerinde de haklı olduğu noktalar bulunmakla birlikte,cinsel hayatın tümünü kurallarla sınırlamak,uzun vadede eşler arasında soğumaya neden olabileceği için,plansız cinselliğin daha sağlıklı olduğunu düşünmekteyim.

Estrogenolit Tablet

Bir cevap yazın