SERTLEŞME BOZUKLUĞU (İKTİDARSIZLIK )

Estrogenolit
Halk arasında “iktidarsızlık” olarak tabir edilen sertleşme bozukluğu, tekrarlayıcı biçimde peniste yeterli bir sertleşme sağlayamama ya da cinsel etkinlik bitene kadar bunu sürdürememe olarak tanımlanır. Erişkin erkeklerin hemen hemen %15’inde görülebilmektedir. 40-70 yaş arası erkeklerde ise bu oran %50’ye kadar çıkmaktadır. Görüldüğü gibi sertleşme problemi (iktidarsızlık) yaşla birlikte artmaktadır.

Peki Neler İktidarsızlığa Neden Olabilir?

Organik nedenler açısından bakıldığında bazı damar hastalıkları en sık karşılaşılan nedenlerdendir. Damarlardaki daralma ve tıkanıklıklar, kalpten penisteki damarlara, sertleşmeyi sağlayacak kadar kanın pompalanmasına engel olabilir ve bu da iktidarsızlığa yol açabilir. Kalp damar problemleri dışında, şeker hastalığı, felç, bazı beyin tümörleri, bazı ilaçlar, alkol, sigara ya da uyuşturucu madde kullanımı iktidarsızlığın fiziksel sebeplerindendir. Hastalar öncelikle tam teşekküllü bir fiziksel muayeneden (check up) geçtikten sonra, eğer iktidarsızlığa yol açabilecek fizyolojik bir kaynak teşhis edilmez ise psikolojik nedenler üzerinde durulur.

Cinsel bilgisizlik ya da yanlış bilgilendirilme, erkek cinselliği hakkındaki toplumsal yanlış ve baskıcı inanışlar, cinsellik sırasında sertleşmenin olmayacağı ya da yok olacağına dair duyulan kaygılar, yetiştiriliş biçimi, olumsuz cinsel deneyimler, baskıcı aile ortamı, ensest iktidarsızlığa neden olan psikolojik etkenlerden bazılarıdır.

İlişkisel açıdan çiftin arasındaki cinsel hayat dışı sorunlar, evlilik dışı ilişkiler yada partnere olan güvensizlik, partnerin cinsel isteksizliği de iktidarsızlığa yol açabilmektedir. Tüm bunlarla birlikte stresli yaşam koşulları da erkekte sertleşme sorununda rol oynamaktadır.

Sertleşme sorunu aniden ortaya çıkabildiği gibi yavaş yavaşta başlayabilmektedir. Bazı hastalar yalnızca bir cinsel partnerle birlikte iken sorun yaşamakta ancak mastürbasyon sırasında sertleşme sağlayabilmektedirler. Bazı hastalar ise belli partnerlerle sorun yaşarken bazıları ile yaşamamaktadırlar. Eğer sertleşme sorunu yavaş yavaş başlamışsa, hem mastürbasyon hem de partner ile birliktelik sırasında yaşanıyorsa, ilk cinsel aktiviteden beri varsa organik sebepler düşünülmelidir. Sabah sertleşmeleri, mastürbasyon sırasında sertleşme varsa ve başka partnerlerle sertleşme oluyorsa bozukluğun psikolojik olma olasılığı daha yüksektir. Eğer sorunun organik kaynaklı olmadığı teşhis edilirse tedavi cinsel terapi yöntemleri ile mümkün olabilmektedir. Hastanın eğer düzenli bir cinsel partneri varsa tedavi bu partnerle birlikte yürütülmektedir. Eğer yoksa tedavi hastanın kendisi ile de sürdürülebilir ancak çift tedavilerinde başarı oranı çok daha yüksektir.

Estrogenolit

Bir cevap yazın