Ten Uyumu Önemi…

Estrogenolit Hap
Tenlerin birbiriyle konuşması, her an dokunma arzusu, inanılmaz bir haz duygusu, birbirinin cinsel anlayışına karşı konulmaz bir şekilde hitap etme mutluluğu… Ten uyumu işte bunların hepsini kapsayabilmektedir.. Üstelik bağımlılık yapabiliyor ve vazgeçilmez de olabiliyor.

 

Mutlu bir seks yaşantısı aşktan sevgiye, şefkatten şehvete kadar uzanan pek çok duygu barındırmaktadır. Eşlerin  arasında ten uyumunun olduğu bir seks yaşantısı ise kelimenin tam anlamıyla  bambaşka bir duygudur. En başlıca göstergesi ise şu şekildedir: ‘Yoksa tenlerimiz aynı anda, aynı kumaştan mı dokunmuş?’ Sizin de böyle bir hissiyatınız varsa ten eşinizle karşılaşmışsınız demektir. Her tenin kokusu, dokusu, tadı, hissi farklıdır ve siz ‘o tene’ dokunmaya, okşamaya, öpmeye doyamaz, karşı koyamazsınız. Ayrıca birbirinizin cinsel anlayışına hitap eden bir iletişim dili kullanabiliyorsunuzdur.

Tenleriniz Konuşuyor
Aranızda ten uyumu olduğunu gösteren başka detaylar da bulunmaktadır. Aslında eğer eşinizle aranızda ten uyumu varsa birbirinizi uyarmak için çaba harcamanıza gerek yoktur; siz durursunuz, tenleriniz konuşur. Dokunurken, koklarken, tadarken hayattan soyutlanır, bulutların üzerinde yolculuk yapar, inanılmaz bir mutluluk yaşarsınız. Aklınızın nerelere gittiğini bile anlayamaz, sadece yaşarsınız. Kokusunu içinize çeke çeke öper, bunu yapmaktan hiç bıkmazsınız. El ele tutuşurken bile sevişir, birbirinizi yargılamaz, tam tersine ruhunuzla bunu anlayabilirsiniz. Birbiriniz olmadan yatakta uyuyamamak da ten uyumunun farklı bir  göstergesidir… Bu rüya gibi cümleler, ten uyumu yaşamamış birine gerçek dışı gelmesi de normaldir. Bilenlerin de zaten dudaklarında keyifli bir tebessüm uçuşur.

Yaramaz Feromon
Romantizmi bir yana bırakıp biraz da biyolojik bilgi vermek gerekirse şunları söyleyebilmek mümkündür. Ten uyumu sadece cinsel değil ruhsal ve fiziksel çekimi kapsar; aşk, tutku, sevgiyle desteklenebilir. İki insan arasında bağımlılık yapabilen bu dokunma ve sarılma arzusunda ise pek yaramaz olan ‘feromon’ hormonunun etkisi oldukça büyük. Söz konusu olan bir cinsel kimyadır. Burnumuzun iç kısımlarında bulunan ‘vomeronazal’ isimli almaçla algılanan ve beyne iletilen feromon hormonunun işleyişini ise özet olarak şu şekilde açıklayabilmek mümkündür: Birinden hoşlandığınızda vücudunuzda bir seri fizyolojik ve kimyasal etkileşim meydana gelir ve  bunlar da koku salgılamanıza neden olur. Bu tahrik edici koku, karşınızdaki insanın burnunun derinliklerine, yani ‘sadece ona özel’ bir mesaj gönderir. Bu kimyasal etkileşim de kendi duyularınızı harekete geçirir. Söz konusu kimyasal olguya ruhsal ve fiziksel beğeniler, bilinçaltı ve bilinç üstündeki faktörler de katılınca ortaya ten uyumu çıkmaktadır. Parfümlerin yapımında feromon hormonundan yararlanıldığını da bir not olarak paylaşmak isteriz.

 

Ten Uyumu Bağımlılık Yaratır mı?
Yaşanan cinsel beraberlik sırasında tüm dünyanın durmasına neden olan ten uyumu, tabiki bağımlılık yaratabilir. Onun size, sizin ona hissettirdiğiniz her şeyi ‘müthiş’ ve hatta ‘mucizevi’ olarak algılayabilmeniz mümkündür. Sadece ikinize özel bir mutluluk fanusunda yaşadıklarınız, gözünüzün başkasını görmesini engeller. Başka konularda sorun yaşasanız dahi ten uyumu yaşadığınız kişiden kopamazsınız. Yani aşk olmadan da ten uyumu olması mümkündür, fakat aşkla beraber şüphesiz çok daha iyidir.

 

Göbekli Bir Adam da Olabilir!
Karşınızdaki insanı vazgeçilmez kılan ten uyumu, hayallerinizdeki beyaz atlı prensle hiç ilgisi olmayan birine bağlanmanızı sağlayabilir; örneğin asla kendinizi birlikte düşünemeyeceğiniz göbekli bir adam olabilir. Özet geçmek gerekirse ten uyumunun klasik beğenilerle bir ilgisi yoktur. Bunun dışında sizi mutluluktan mutluluğa uçuran ten uyumu, daha pozitif olmanızı sağlayabilir ve hayatınıza çok özel bir anlam katar.

 

Ten Uyumu Olmazsa Olmaz mı!
Sevgilinizle/eşinizle aranızda ten uyumu varsa bu gerçekten şahane. Bunun keyfini sonuna kadar çıkarmalısınız. Fakat çiftlerin sadece yüzde 10’unun ten uyumuna sahip olduğu gerçeğini de unutmamalısınız. Yani söz konusu olan çok şanslı bir azınlık! Aslında ten uyumu uğraşıp çalışılarak ortaya çıkarılabilecek bir olgu değil, çünkü ten uyumu  vardır veya yoktur. Sadece bazı terapi seanslarıyla çiftlerin birbirini daha iyi anlaması, daha iyi kavraması ve hissetmesi sağlanabilmektedir. Bununla birlikte ten uyumunun olmadığı ilişkiler de sevgiyle, aşkla, şefkatle gayet güzel ilerleyebilir. Hayatı paylaşmak, sevgiyle sarılmak, birlikte çocuklar büyütmek, ortak ideallere yelken açmak başlı başına bir mutluluk kaynağı haline gelir.
Estrogenolit

Bir cevap yazın