TOPLUMLARDA SEKS

Estrogenolit Damla
Cinsellik denildiğinde çoğumuzun aklına seks gelmektedir.Oysa ki cinsellik;psikolojik, fizyolojik ve sosyolojik yönleri olan çok boyutlu bir kavramdır ve insanın doğuştan getirdiği cinsiyetine ait özelliklerin tümüdür.Kişinin cinsiyeti, ses tonu, giyimi,saç şekli, yürüyüşü,oturuş şekli,cinsel kimliği cinselliğinin bir parçasıdır.
Seks ise;birbirini seven iki insan arasında yaşanan bir eylemdir.Dokunma,öpüşme,sevişme gibi eylemleri içerir.Sevginin ve zevkin,ruhun ve bedenin paylaşımıdır.
Kadınların Seksten Zevk Alması Kimi Toplumlarda Yasaklanmıştı ve Hoş Karşılanmazdı.Eski devirlerde seks sadece üreme amaçlı bir eylem olarak görülürdü.Zevk almak özellikle de kadınların seksten zevk alması kimi toplumlarda yasaklanmıştı ve hoş karşılanmazdı.Bu durum ülkemizde de bazı bölgelerde hala geçerli bir düşünce olarak karşımıza çıkmaktadır.
Tarih boyunca seksin tabu olduğu, sadece belli bir zümrenin yapmaya hakkı olan bir eylem olarak görüldüğü dönemler olduğu gibi,özgürlüklerin sınırsızca yaşandığı ve her türlü cinsel eylemin serbest olduğu dönemler ve toplumlar da vardı.
Günümüzde seksin üreme amacı ikinci planda olup, en önemli amacı zevk almak haline gelmiştir.
Seks sadece zevk almak ve zevk vermek için yapılan bir eylem olarak algılansa da aslında bilinç dışında bundan daha fazlası vardır.İnsanlar farklı psikolojik ihtiyaçlarından dolayı da seks yapabilirler.Karşı cins tarafından beğenilmek,arzulanmak, tercih edilmek kişinin içinde var olan güvensizlik ve değersizlik duyularını tatmin etmesine yardımcı olabilir.
Evde televizyonda film izlerken en ufak bir sevişme hatta öpüşme sahnesinde anne babalar kanal değiştiriyor, çocuk var diye Ama aynı anne baba şiddet dolu sahnelerde kanal değiştirme ihtiyacı hissetmiyor. “Öldürmek” gibi yaşamı yok eden bir eylemin kelimesi rahatlıkla telaffuz edilirken yaşamı var eden, haz veren cinselliği çağrıştıran her kelime ayıp. Buruna burun ağza ağız diyoruz, bedenimizin tüm organlarının ismini rahatlıkla telaffuz ediyoruz, bu sözcükleri çocuklarımıza öğretiyoruz ama penis ve vajina sözcüklerini telaffuz etmeye bile çekinip “pipi” “kuku” gibi isimler takıyoruz cinsel organlarımıza. Filmlerde sigaranın, içkinin üzeri buzlanıyor, erotik sahneler kesiliyor ama silah, kan, vahşet, işkence, öldürme sahneleri açık seçik gösteriliyor.
Bu sebepledir ki eskiden çağımıza kadar olan dönemde cinsellik kapalı kutular ardına saklansa da bu durumu er ya da geç aşıp sağlıklı ve bilinçli bir şekilde birbirimize aşılamamız gerekmektedir.
Estrogenolit Parfüm

Bir cevap yazın