TUTKU HORMONLARI:  TESTOSTERON VE ÖSTROJEN

Estrogenolit Damla

Konu seks ve tutkular olunca, hormonlar önemli role sahiptirler. Bu olaydaki rolleri karışıktır ve yıllardır süren araştırmalara rağmen bu rolün ne olduğunu hala tam olarak çözmek zordur. 

İşte bildiğimiz; seksüel tutkuda ve seksin kendisinde sayısız hormon işin içindedir ama bunlardan en çok role sahip olanlar östrojen ve testosterondur.  

Östrojen  

Bu hormonun asıl işlevi doğurganlık ve üremedir ama östrojen, sizin, vulva ve vajinanıziçin, tıpkı yüzünüze sürdüğünüz nemlendirici gibi bir etkiye sahiptir. Organları nemli, esnek ve sağlıklı tutar. 

Daha az östrojen hormonumuz olduğunda, vulvadaki ve vajinadaki değişimler fark edilir derecede çok olur. Genital doku kurur, daha az asidik olur ve enfeksiyon kapma riski artar. Seks için uyarılmak, ne kadar istekli olursanız olun, daha uzun sürer. Östrojen azlığı, zaman içinde, bütün genital ve üriner alanda, daha farklı değişimlere neden olur. Buna, vajinaya giden kan akışının azalması da dahildir. Sonuç; kuruluk, iritasyon, ilişki sırasında acı duymadır. Buna; disparüni denir. 

Östrojen kaybı, vulvada, vajinada ve klitoriste boyut ve hassasiyet farklılıklarına neden olur. Ayrıca, bu bölgelere giden kan akışı da azalır. 

Testosteron 

Siz, testosteronu sadece erkeklere has bir hormon sanabilirsiniz. Ama bütün kadınlar da testosteron üretmektedirler. Aynı şekilde erkeklerin de hepsi az miktarda östrojen üretirler. Testosteronumuzun büyük kısmını yumurtalıklarımız üretir.  

Östrojenin aksine, testosteron oranları menopozda birden bire azalmaz ama 20’li yaşlarınızın ortasında yavaş yavaş azalmaya başlar. Menopoza ulaştığımız zaman ise 20’li yaşlarımızdakinin yarısı kadar testosteron üretiyor oluruz.  

Araştırmacılar, hala, testosteronun kadın cinselliğinin üzerindeki rolünü tartışmaktadırlar. Araştırmacıların düşündüklerine göre, testosteron, kan akışına etki ederek, klitorisin ve vajinal dudakların uyarılmasına ve orgazma katkıda bulunuyorlar. Hormon reseptörleri hipotalamusta, beynin seksüel fonksiyonları ve modu yöneten kısmında, bulunmaktalar. Yani, hem testosteron hem de östrojen, biz kadınların ”moda” girmelerini sağlamakta rol oynamaktadırlar. 

Testosteronun kadın seksüel isteği üzerindeki rolu hala araştırılmakta ve bazı araştırmalara göre testosteron azlığı isteğin azalmasına neden olmakta ama bazı araştırmalara göre de böyle bir sonuç elde edilmemekte. Bu nedenle, konu üzerindeki araştırmalar hala devam etmektedir.

Estrogenolit Tablet

Bir cevap yazın