VAJİNADA ENFEKSIYONEL HASTALIKLARIN BELİRTİLERİ

Estrogenolit Damla
Beyaz veya gri olan ince, sarkık bir vajinal akıntısanız, balıklı bir koku var ve vajinada ağrı, kaşınma veya yanmalara neden oluyorsa, bir maya enfeksiyonu için tezgah üstü bir tedavi almak için eczaneye acele etmeyin. Bunlar, sağlık uzmanınız tarafından teşhis edilmesi gereken yaygın bir vajinal enfeksiyon olan bakteriyel vajinoz (BV) semptomlarıdır.

Çoğu kadın ömrü boyunca bir süre deşarj, koku ve kaşıntı ile vajinal enfeksiyon yaşar, ancak semptomlar ve tedavi enfeksiyonun türüne bağlı olarak değişir. Bu nedenle semptomlar belirir görülmez sağlık uzmanınız tarafından değerlendirilmesi önemlidir.

Sağlık uzmanınız büyük olasılıkla fizik muayene yapacak, kişisel yaşamınız ve tıbbi geçmişiniz hakkında soru sormakta ve test için laboratuara örnekler gönderebilir.

Vajinal akıntıya neden olan üç temel sebep BV, trikomoniaz ve vulvovajinal kandidiasis (VVC) olup genellikle “maya enfeksiyonu” olarak adlandırılır. Bunlar benzer belirtilere neden olabilmesine karşın, farklılıklar vardır – farklı muamele görürler.

Örneğin, trikomanyaz ile taburcu sarımsı-yeşil iken, vajınadan çıkan tabaka süzme peynirine benzemektedir. Bununla birlikte, bir sağlık uzmanı dahi bile, teşhis koymak ve tedaviyi reçete etmek için yalnız görüşlere güvenmeyecektir.

Birçok kadın vajinal semptomlar için tıbbi yardım istemez. Onların gitmesini veya sorunlarını kendi kendine teşhis etmeye çalışmalarını beklerler. HealthyWomen tarafından Symbiomix Therapeutics ile ortaklaşa yürütülen 1.969 kadının yakın tarihli çevrimiçi bir araştırması, anormal vajinal akıntı yaşadıklarında 10 kadından sadece dördünün sağlık profesyonellerini ziyaret ettiğini gösteriyor. Diğerleri ailenizden, arkadaşlarınızdan veya İnternetten tavsiye aldı; tezgah üstü, doğal veya evde çare kullandı; ya da sadece belirtilerin azalması için bekledi.

Bazı BV enfeksiyonları kendiliğinden çözülürken, çoğu zaman bunu yapmazlar. Reçeteli ilaçlarla başarılı bir şekilde tedavi edilebilirler ancak tedavi edilmediği takdirde BV, kısırlığa neden olabilecek pelvik inflamatuvar hastalığın yanı sıra HIV de dahil cinsel yolla bulaşan enfeksiyon riskini kötüleştirebilir, yayabilir ve artabilir.

Estrogenolit Damla
Bu nedenle bir sağlık uzmanı tarafından değerlendirilmeli ve aşağıdaki semptomlardan herhangi biriyle muzdarip olmanız durumunda tedaviye başlamak önemlidir:

  • İnce beyaz veya gri sarkimli bir deşarj
  • Balık kokusu
  • Ağrı, kaşınma veya vajinada yanma
  • Vajina çevresinde kaşıntı

BV genellikle reçeteli antibiyotikler kullanılarak iyileştirilebilir. Bu antibiyotikler oral veya topikal olabilir (bir aplikatör ile vajina içine sokulur). Tüm antibiyotiklerin bazen ciddi yan etkileri olabilir, bu nedenle doktorunuzla reçeteniz hakkında konuşun ve potansiyel yan etkilerin farkında olmak için etiketleri dikkatlice okuyun.

Tam olarak öngörülen süre için antibiyotik kullandığınızdan emin olun. En yaygın olan BV reçeteleri ya vajinal kremler için beş gün ya da oral ilaçlar için yedi gün içindir. Reçeteli tedavilerin birçoğu, ilaçları alırken kadınların alkol almaması gerektiğini tavsiye etmektedir.

Vajinal tedaviler dağınık olabilir ve cinsiyete müdahale edebilir ve sözlü tedavilerin diğer kısıtlamaları ve yan etkileri vardır, bazı kadınlar farklı bir tedavi tercih ettiklerini belirtmektedir. BV ile ilgili son yapılan çevrimiçi ankette, 10 kadından 9’u (% 88) sadece bir kez almak zorunda kalacakları oral BV ilaçları ile ilgilendiklerini söyledi.

Mevcut seçeneklerle, kadınlar genellikle antibiyotik tedavisinin tam yolunu almıyorlar. Durdurmalarının genel sebepleri şunlardır: Tedavinin yan etkileri; belirtileri kaybolur; ya da alkolden vazgeçmek istemiyorlar. Eğer bir kadın tam tedavi sürecini tamamlamazsa, enfeksiyon dönme ihtimalini artırır.

Araştırmalar, erkek cinsel eşini BV için tedavi etmeye gerek olmadığını gösteriyor ancak bir kadın cinsel eşiniz varsa, bir BV enfeksiyonunuz varsa tedavi etmelidir.
Estrogenolit Damla

Bir cevap yazın