VAJİNİSMUS

Estrogenolit HapVajinismus nedir?
Vajinismus; bedenen sağlıklı kadınlarda vajinaya girişin denenmesi öncesi ya da sırasında vajina dış kaslarında gerçekleşen tamamen istemsiz, kadın tarafından kontrol edilemeyen kasılmalardır.
Cinsel birleşme, jinekolojik muayene, mens döneminde tampon koyma gibi vajinal girişin olacağı durumlarda ortaya çıkar. Vajinismusun şiddeti kadınlar arası değikenlik gösterebilir. Cinsel birleşme sırasında kadında sadece ağrının olduğu durumlardan, cinsel birleşmenin hiç olamadığı durumlara kadar değişkenlik gösterebilir.
Vajina dış kaslarındaki kasılmaya; karın ve bacak iç kaslarında kasılma, bacakların kapanması, titreme, heyecan, ağlama, baygınlık hissi de eşlik edebilir.
Vajinismusun başlıca nedenleri nelerdir?
Vajinismus için kesin bir neden ortaya konamasa da toplumlararası kültürel farklılıklar bazı durumları ön plana çıkarmaktadır.
Toplumsal olarak cinselliğin ele alınışı, cinsellikle ilgili yanlış inanışlar, cinsel tabular, vajinismusun önemli nedenleri arasında değerlendirilmektedir. Cinsellikle ilgili sağlıklı bir eğitimin olmadığı, kulaktan dolma bilgilerle cinselliğin öğrenilmeye çalışıldığı, erkek egemen cinsellik anlayışının ön planda olduğu, kadının kendi bedenini tanıma imkanının olmadığı ve ayıplandığı çevrelerde sıklığın artması bu varsayımı desteklemektedir.
Estrogenolit Damla ve Estrogenolit Hap
Çocuklukta yerleşen cinsellikle ilgili korkular, katı bekaret algısı, cinsellikle ilgili sorulara verilen olumsuz tepkiler, cinsellikte erkeğe aktif kadına pasif rol verilmesi gibi birçok etmenin vajinismus gelişimini desteklediği düşünülmektedir.

Vajinismus Tedavisinde En Sık Görülen Yanlış Uygulamalar;
Hymenektomi (kızlık zarının ameliyatla alınması),
İlişki öncesi vajina çevresine anestezik krem uygulaması,
İlişki öncesi rahatlamak için kadının alkol alması,
Sakinleştirici, ağrı kesici, kas gevşetici ilaç kullanma,
Genel anestezi altında cinsel birleşme,
Genital bölgeye botox uygulanması,
İlişki öncesi vajinaya sıcak su-buhar uygulaması şeklinde sayılabilir.
Burada özellikle değinmek istediğim nokta; cinsel eğitim!!! Okullarda cinsel eğitimin sağlıklı biçimde öğrenilmesini sağlamak çok önemli. Eğitim, birçok cinsel işlev bozukluğunun yanında, vajinismusun da ortaya çıkma oranını düşürecektir. Aynı zamanda, vajinismus sorununa başvurunun ertelenmesinin, hem de yanlış yöntemlerin denenmesinin de önüne geçecektir.
Estrogenolit Hap

Bir cevap yazın